Skip to content

589 Central Ave.(Unit C0003)Jersey City, NJ

Built 2024

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2025

Property Information

Block503
Lot23
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description4S-B-3U-CONDO-P
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,637
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,100
17%
Improvement Value:$572,300
83%
Total Assessment$692,400

Built

Year Built: 2024