Skip to content

1183 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Commercial

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Oct 1, 2021

Property Information

Block505
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,800
22%
Improvement Value:$603,900
78%
Total Assessment$777,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,366-0.6%
2024$17,475+40.1%
2023$12,474-0.4%
2022$12,521+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

DeedBook 9629, Page 743NU CodePartial parcel (6)Recorded1/12/2022