Skip to content

9 Spruce St.Jersey City, NJ 07306

Built 0003
Apartment

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Jan 28, 2016

Property Information

Block5402
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page54

Building Details

Building ClassC
Description3S-B-A-7U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
25%
Improvement Value:$924,100
75%
Total Assessment$1,239,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,669-0.6%
2024$27,843+40.1%
2023$19,875-0.4%
2022$19,950+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000

From:

To:

DeedBook 9103, Page 469Recorded3/2/2016

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 3498, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 0003