Skip to content

89 Collard St.Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
May 9, 2005

Property Information

Block5402
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H-B-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,226
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
41%
Improvement Value:$282,300
59%
Total Assessment$482,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,770-0.6%
2024$10,837+40.1%
2023$7,736-0.4%
2022$7,765+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 7557, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1925