Skip to content

67 Collard St.Jersey City, NJ 07306

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2025

Property Information

Block5402
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,197
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,500
58%
Improvement Value:$145,900
42%
Total Assessment$345,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,713-0.6%
2024$7,761+40.1%
2023$5,540-0.4%
2022$5,561+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft1,197DeedBook 9676, Page 171Recorded6/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 1895