Skip to content

11 Floyd St.Jersey City, NJ 07306

Built 2006

Last Sale Date
Oct 10, 2003

Property Information

Block5403
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,396
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
29%
Improvement Value:$491,800
71%
Total Assessment$691,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,448-0.6%
2024$15,545+40.1%
2023$11,096-0.4%
2022$11,138+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7157, Page 186