Skip to content

222 Beacon Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07306

Built 2005

Last Sale Price
$357,000
Last Sale Date
Apr 10, 2006

Property Information

Block5501
Lot37
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
13%
Improvement Value:$513,400
87%
Total Assessment$588,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,139-0.6%
2024$13,221+40.1%
2023$9,438-0.4%
2022$9,473+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$357,000
DeedBook 7879, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 2005