Skip to content

243 Laidlaw Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 2, 2005

Property Information

Block5501
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
Description2S-STUCCO-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
40%
Improvement Value:$271,200
60%
Total Assessment$451,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,075-0.6%
2024$10,138+40.1%
2023$7,237-0.4%
2022$7,264+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900