Skip to content

76 Central Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2024
Commercial

Last Sale Price
$12,000,000
Last Sale Date
May 12, 2025

Property Information

Block5704
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description5S-31U-C-P

Assessment

Land Value:$2,080,000
16%
Improvement Value:$11,174,100
84%
Total Assessment$13,254,100

Sale
$12,000,000

From:

To:

DeedBook 9901, Page 225Recorded5/20/2025

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$2,325,000
DeedBook 9432, Page 137