Skip to content

93 Beacon Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1895

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Jun 14, 2024

Property Information

Block5704
Lot12.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,460
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,300
67%
Improvement Value:$156,700
33%
Total Assessment$477,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,651-0.6%
2024$10,718+40.1%
2023$7,651-0.4%
2022$7,680+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$999,999

From:

To:

Sq Ft1,460DeedBook 9835, Page 943Recorded7/23/2024

Property Built

Built

Year Built: 1895