Skip to content

37 Reservoir Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2006

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 29, 2006

Property Information

Block5801
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,364
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
35%
Improvement Value:$464,200
65%
Total Assessment$714,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,948-0.6%
2024$16,048+40.1%
2023$11,456-0.4%
2022$11,499+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 8010, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 2006