Skip to content

38 Waverly St.Jersey City, NJ 07306

Vacant Land

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Aug 24, 2018

Property Information

Block5802
Lot43.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,000,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,330-0.6%
2024$22,470+40.1%
2023$16,040-0.4%
2022$16,100+93.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

DeedBook 9339, Page 327NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/11/2018

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5991, Page 193