Skip to content

68 Jefferson Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block5804
Lot26.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,436
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,600
48%
Improvement Value:$244,000
52%
Total Assessment$471,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,531-0.6%
2024$10,597+40.1%
2023$7,564-0.4%
2022$7,593+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4208, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1895