Skip to content

63 Waverly St.Jersey City, NJ 07306

Built 1895

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 30, 2012

Property Information

Block5804
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,817
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
49%
Improvement Value:$260,300
51%
Total Assessment$510,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,395-0.6%
2024$11,466+40.1%
2023$8,185-0.4%
2022$8,216+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 8842, Page 905Recorded4/12/2012

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5667, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1895