Skip to content

25 Jefferson Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2023

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2021

Property Information

Block5902
Lot9.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,000
45%
Improvement Value:$783,200
79%
Total Assessment$988,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,067-19.7%
2024$27,485+289.4%
2023$7,058+94.8%
2022$3,623+0.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5975, Page 319