Skip to content

270 Palisade Avenue(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2023

Property Information

Block6001
Lot31
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class---
Description3S-B-1C-2U-COND
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,554
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
11%
Improvement Value:$593,400
89%
Total Assessment$668,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,925-0.6%
2024$15,019+40.1%
2023$10,721-0.4%
2022$10,761+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft1,554DeedBook 9675, Page 706Recorded6/20/2022

Property Sale

Sale
$672,500

From:

To:

Sq Ft1,554DeedBook 9275, Page 722Recorded1/24/2018

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 8659, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1910