Skip to content

680 Monmouth St.Jersey City, NJ 07306

Vacant Land

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 12, 2024

Property Information

Block6005
Lot13.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class---
DescriptionPROP.12S-184U-P
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage---
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,200,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$12,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$272,426-0.6%
2024$274,134+125.8%
2023$121,423-0.4%
2022$121,877+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$10
DeedBook 9871, Page 903