Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
Coles St.(Block 6005 Lot 13.04)Jersey City, NJ 07302
Public Property
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 11, 2024
Property Information
Block6005
Lot13.04
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page60
Building Details
Building Class---
DescriptionPLAYGROUND
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage---
Acreage0.28
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$160,600
86%
Improvement Value:$25,900
14%
Total Assessment$186,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $3,586 | -0.6% |
| 2024 | $3,609 | +40.1% |
| 2023 | $2,576 | -0.4% |
| 2022 | $2,586 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.