Skip to content

342 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2017

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 18, 2019

Property Information

Block602
Lot26.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G2
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,648
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
23%
Improvement Value:$636,800
77%
Total Assessment$826,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,462-0.6%
2024$18,578+82.2%
2023$10,198-0.4%
2022$10,236+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft3,482DeedBook 9257, Page 864NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017