Skip to content

596 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2013

Property Information

Block603
Lot19.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description3S-BF-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,090
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
21%
Improvement Value:$695,600
79%
Total Assessment$885,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,775-0.6%
2024$19,899+40.1%
2023$14,205-0.4%
2022$14,258+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 8668, Page 909

Property Built

Built

Year Built: 2008