Skip to content

263 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1935

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Feb 26, 2025

Property Information

Block603
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,000
58%
Improvement Value:$143,000
42%
Total Assessment$342,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,637-0.6%
2024$7,685+40.1%
2023$5,486-0.4%
2022$5,506+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 9883, Page 918Recorded3/5/2025

Property Built

Built

Year Built: 1935