Skip to content

229 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1927

Last Sale Price
$407,000
Last Sale Date
Apr 25, 2016

Property Information

Block603
Lot57
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,812
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
48%
Improvement Value:$207,900
52%
Total Assessment$397,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,885-0.6%
2024$8,941+40.1%
2023$6,382-0.4%
2022$6,406+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$407,000

From:

To:

DeedBook 9118, Page 420Recorded5/11/2016

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5711, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1927