Skip to content

660 Grove St.Jersey City, NJ 07310

Industrial

Last Sale Price
$19,000,000
Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block6102
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class---
Description1S-B-IND.

Assessment

Land Value:$3,955,800
82%
Improvement Value:$886,200
18%
Total Assessment$4,842,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$108,122-0.6%
2024$108,800+40.1%
2023$77,666-0.4%
2022$77,956+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$19,000,000

From:

To:

DeedBook 9698, Page 847NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/27/2022

Property Sale

Sale
$19,000,000
DeedBook 9698, Page 847