Skip to content

700 Grove St.(Unit C0220)Jersey City, NJ 07310

Built 2007
Vacant Land

Last Sale Price
$467,600
Last Sale Date
Jun 16, 2017

Property Information

Block6102
Lot4
QualifierC0220
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class---
Description12S-231U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage709
Acreage1.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$43,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$976-0.6%
2024$982+40.1%
2023$701-0.4%
2022$704+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$467,600

From:

To:

Sq Ft709DeedBook 9249, Page 64NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/25/2017

Property Sale

Sale
$332,500

From:

To:

Sq Ft709DeedBook 8960, Page 76NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/4/2014

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 8572, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 2007