Skip to content

75 Liberty Ave.(Unit C0103)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 14, 2009

Property Information

Block6303
Lot1
QualifierC0103
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building ClassC0667
Description5BD-146U-PG(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage667
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
31%
Improvement Value:$176,500
69%
Total Assessment$256,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,728-0.6%
2024$5,764+40.1%
2023$4,114-0.4%
2022$4,130+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 8688, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1900