Skip to content

75 Liberty Ave.(Unit C0223)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$398,800
Last Sale Date
Sep 2, 2025

Property Information

Block6303
Lot1
QualifierC0223
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building ClassC0805
Description5BD-146U-PG(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage805
Acreage1.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
22%
Improvement Value:$280,600
78%
Total Assessment$360,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,052-0.6%
2024$8,103+40.1%
2023$5,784-0.4%
2022$5,806+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$398,800
Sq Ft805DeedBook 9947, Page 49Recorded11/25/2025

Property Sale

Sale
$386,000
DeedBook 9109, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1900