Skip to content

75 Liberty Ave.(Unit C0425)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$171,400
Last Sale Date
Nov 17, 2000

Property Information

Block6303
Lot1
QualifierC0425
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building ClassC1219
Description5BD-146U-PG(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,219
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
19%
Improvement Value:$348,800
81%
Total Assessment$428,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,575-0.6%
2024$9,635+40.1%
2023$6,878-0.4%
2022$6,904+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$171,400
DeedBook 5719, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1900