Skip to content

75 Liberty Ave.(Unit C0502)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 2, 2023

Property Information

Block6303
Lot1
QualifierC0502
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class---
Description5BD-146U-PG(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,490
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
15%
Improvement Value:$445,700
85%
Total Assessment$525,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,739-0.6%
2024$11,812+40.1%
2023$8,432-0.4%
2022$8,464+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 7778, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1900