Skip to content

61 Skillman Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07306

Built 2018

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
May 15, 2023

Property Information

Block6304
Lot12
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class---
Description4S-B+F-3U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,027
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
14%
Improvement Value:$538,700
86%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,956+34.0%
2024$10,413+40.1%
2023$7,433-0.4%
2022$7,461+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft1,027DeedBook 9758, Page 132Recorded7/12/2023

Property Sale

Sale
$671,000

From:

To:

Sq Ft1,027DeedBook 9442, Page 534Recorded10/15/2019

Property Sale

Sale
$656,000

From:

To:

Sq Ft1,027DeedBook 9401, Page 570Recorded5/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 9253, Page 980