Skip to content

60 Skillman Ave.(Block 6304 Lot 5.02)Jersey City, NJ 07306

Built 2017
Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 12, 2017

Property Information

Block6304
Lot5.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class---
Description6S-B-RC-42U-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,150,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$3,150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$70,340-0.6%
2024$70,781+40.1%
2023$50,526-0.4%
2022$50,715+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017