Skip to content

59 Hopkins Ave.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07306

Built 1915

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 22, 2005

Property Information

Block6801
Lot7
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building ClassC0798
Description3S-B-D-6U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage798
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
36%
Improvement Value:$133,300
64%
Total Assessment$208,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,651-0.6%
2024$4,681+40.1%
2023$3,341-0.4%
2022$3,354+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 7745, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1915