Skip to content

29-31 Hopkins Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1865

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jun 8, 2015

Property Information

Block6802
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-CB-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,285
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$374,200
64%
Improvement Value:$214,700
36%
Total Assessment$588,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,150-0.6%
2024$13,233+40.1%
2023$9,446-0.4%
2022$9,481+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

DeedBook 9046, Page 879Recorded6/25/2015

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 3249, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1865