Skip to content

100 Palisade Ave.(Unit C0402)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jan 26, 2004

Property Information

Block6901
Lot12
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page69

Building Details

Building ClassC0632
Description4S-B-D-8U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage632
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
30%
Improvement Value:$178,500
70%
Total Assessment$253,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,661-0.6%
2024$5,696+40.1%
2023$4,066-0.4%
2022$4,081+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 7223, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1900