Skip to content

139-141 Poplar St.Jersey City, NJ 07307

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2010

Property Information

Block703
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-4U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,808
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,400
36%
Improvement Value:$411,700
64%
Total Assessment$641,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,316-0.6%
2024$14,406+40.1%
2023$10,283-0.4%
2022$10,322+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1931