Skip to content

103 Irving St.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$487,000
Last Sale Date
Jul 25, 2017

Property Information

Block704
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
42%
Improvement Value:$263,100
58%
Total Assessment$453,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,118-0.6%
2024$10,181+40.1%
2023$7,268-0.4%
2022$7,295+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$487,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 9224, Page 163Recorded8/1/2017

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 9067, Page 860Recorded10/7/2015

Property Built

Built

Year Built: 1910