Skip to content

184 North St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Mar 29, 2016

Property Information

Block704
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,698
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
47%
Improvement Value:$215,400
53%
Total Assessment$405,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,053-0.6%
2024$9,109+40.1%
2023$6,503-0.4%
2022$6,527+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,000,000

From:

To:

DeedBook 9112, Page 208NU CodeFamily (1)Recorded4/13/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900