Skip to content

210 North St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2020

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jun 12, 2020

Property Information

Block704
Lot44
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,100
44%
Improvement Value:$353,900
81%
Total Assessment$438,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,798-0.6%
2024$9,860+40.1%
2023$7,038-0.4%
2022$7,065+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 9500, Page 226NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/11/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020