Skip to content

86 Nelson Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2019

Last Sale Price
$726,786
Last Sale Date
Jul 11, 2019

Property Information

Block704
Lot52
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,698
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,100
25%
Improvement Value:$542,700
75%
Total Assessment$726,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,229+2.9%
2024$15,769+40.1%
2023$11,257-0.4%
2022$11,299+18.1%
Property History

Property Sale

Sale
$726,786

From:

To:

Sq Ft1,698DeedBook 9424, Page 800NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/9/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019