Skip to content

86 Nelson Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2019

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Apr 16, 2021

Property Information

Block704
Lot52
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,175
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
27%
Improvement Value:$353,800
73%
Total Assessment$481,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,759+4.8%
2024$10,264+40.1%
2023$7,327-0.4%
2022$7,354+19.1%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,175DeedBook 9590, Page 310Recorded8/18/2021

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 9302, Page 349