Skip to content

88 Nelson Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jan 31, 2026

Property Information

Block704
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,323
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,800
53%
Improvement Value:$157,800
47%
Total Assessment$333,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,449-0.6%
2024$7,496+40.1%
2023$5,351-0.4%
2022$5,371+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,323DeedBook 9964, Page 178Recorded2/11/2026

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5700, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1905