Skip to content

4 Rademan Pl.

Jersey City, NJ 07310

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 21, 2024

Property Information

Block7101
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage928
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,700
53%
Improvement Value:$171,900
47%
Total Assessment$365,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,164-0.6%
2024$8,215+40.1%
2023$5,864-0.4%
2022$5,886+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft928DeedBook 9815, Page 772Recorded4/17/2024

Property Built

Built

Year Built: 1900