Skip to content

45 River Dr.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$768,000
Last Sale Date
Jul 14, 2022

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1377
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
7%
Improvement Value:$722,600
93%
Total Assessment$775,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,306-0.6%
2024$17,414+40.1%
2023$12,431-0.4%
2022$12,478+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$768,000

From:

To:

Sq Ft1,377DeedBook 9686, Page 164Recorded8/1/2022

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft1,377DeedBook 9278, Page 188NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/31/2018

Property Built

Built

Year Built: 1988