Skip to content

45 River Dr.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$651,000
Last Sale Date
Dec 30, 2014

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1377
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
8%
Improvement Value:$583,600
92%
Total Assessment$637,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,238-0.6%
2024$14,327+8.9%
2023$13,159-0.4%
2022$13,208+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$651,000
DeedBook 9016, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1988