Skip to content

45 River Drive(Unit C0310)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2008

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC0310
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1021
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,021
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
7%
Improvement Value:$547,800
93%
Total Assessment$590,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,175-0.6%
2024$13,257+23.7%
2023$10,721-0.4%
2022$10,761+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988