Skip to content

45 River Dr.South(Unit C0408)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Nov 21, 2018

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC0408
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC0568
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage568
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,600
6%
Improvement Value:$320,300
94%
Total Assessment$339,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,590-0.6%
2024$7,638+40.1%
2023$5,452-0.4%
2022$5,472-28.4%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft568DeedBook 9362, Page 6NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/30/2018

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 4569, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1988