Skip to content

45 River Dr.South(Unit C0706)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Aug 30, 2023

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC0706
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1377
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
8%
Improvement Value:$628,000
92%
Total Assessment$680,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,184-0.6%
2024$15,280+22.9%
2023$12,431-0.4%
2022$12,478+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft1,377DeedBook 9778, Page 113Recorded10/13/2023

Property Sale

Sale
$216,500
DeedBook 4063, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1988