Skip to content

45 River Dr.(Unit C0807)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Mar 14, 2024

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC0807
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC0798
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage798
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
6%
Improvement Value:$476,000
94%
Total Assessment$507,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,324-0.6%
2024$11,395+40.1%
2023$8,134-0.4%
2022$8,164+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft798DeedBook 9814, Page 762Recorded4/11/2024

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 8254, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1988