Skip to content

45 River Dr.South(Unit C1007)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$504,000
Last Sale Date
May 24, 2022

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC1007
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC0798
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage798
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
7%
Improvement Value:$418,500
93%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,049-15.6%
2024$11,911+40.1%
2023$8,503-0.4%
2022$8,535+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$504,000

From:

To:

Sq Ft798DeedBook 9671, Page 59NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/1/2022

Property Sale

Sale
$504,000
DeedBook 9671, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1988