Skip to content

45 River Dr.South(Unit C1010)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2004

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC1010
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1021
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,021
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
7%
Improvement Value:$580,900
93%
Total Assessment$624,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,950-0.6%
2024$14,037+40.1%
2023$10,020-0.4%
2022$10,058+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988