Skip to content

45 River Dr.South(Unit C1112)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$442,000
Last Sale Date
Aug 16, 2012

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC1112
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1030
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage1,030
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
7%
Improvement Value:$586,100
93%
Total Assessment$630,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,070-0.6%
2024$14,158+40.1%
2023$10,107-0.4%
2022$10,145+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$442,000
DeedBook 8873, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1988